United Chemi-Con KXG350VB121M18X31LL
KXG350VB121M18X31LL
Part No.:
KXG350VB121M18X31LL
Datasheet:
KXG350VB121M18X31LL.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
830 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.8675 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)