United Chemi-Con KXG350VB82RM18X25LL
KXG350VB82RM18X25LL
Part No.:
KXG350VB82RM18X25LL
Datasheet:
KXG350VB82RM18X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
610 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.525 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)