United Chemi-Con KXG400VB121M18X35LL
KXG400VB121M18X35LL
Part No.:
KXG400VB121M18X35LL
Datasheet:
KXG400VB121M18X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
865 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.94625 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)