United Chemi-Con KXG400VB151M18X40LL
KXG400VB151M18X40LL
Part No.:
KXG400VB151M18X40LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KXG400VB151M18X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
985 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.21625 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)