United Chemi-Con KXG450VB10RM12X20LL
KXG450VB10RM12X20LL
Part No.:
KXG450VB10RM12X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KXG450VB10RM12X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KXG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
180 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
450 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)