United Chemi-Con KY10VB152M12X15LL
KY10VB152M12X15LL
Part No.:
KY10VB152M12X15LL
Datasheet:
KY10VB152M12X15LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.45 A @ 100 kHz
Impedance:
49 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)