United Chemi-Con KY16VB152M10X30LL
KY16VB152M10X30LL
Part No.:
KY16VB152M10X30LL
Datasheet:
KY16VB152M10X30LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.146 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.91 A @ 100 kHz
Impedance:
31 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)