United Chemi-Con KY16VB681M8X20LL
KY16VB681M8X20LL
Part No.:
KY16VB681M8X20LL
Datasheet:
KY16VB681M8X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
630 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.05 A @ 100 kHz
Impedance:
69 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)