United Chemi-Con KY35VB151M8X11LL
KY35VB151M8X11LL
Part No.:
KY35VB151M8X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KY35VB151M8X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KY
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
256 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
640 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)