United Chemi-Con KY35VB221M8X15LL
KY35VB221M8X15LL
Part No.:
KY35VB221M8X15LL
Datasheet:
KY35VB221M8X15LL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
420 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
840 mA @ 100 kHz
Impedance:
87 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)