United Chemi-Con KY35VB331M10X16LL
KY35VB331M10X16LL
Part No.:
KY35VB331M10X16LL
Datasheet:
KY35VB331M10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
605 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.21 A @ 100 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)