United Chemi-Con KY50VB121M8X15LL
KY50VB121M8X15LL
Part No.:
KY50VB121M8X15LL
Datasheet:
KY50VB121M8X15LL.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
292 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
730 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)