United Chemi-Con KZE100VB39RM8X15LL
KZE100VB39RM8X15LL
Part No.:
KZE100VB39RM8X15LL
Datasheet:
KZE100VB39RM8X15LL.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
180 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
450 mA @ 100 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)