United Chemi-Con KZE100VB471M18X25LL
KZE100VB471M18X25LL
Part No.:
KZE100VB471M18X25LL
Datasheet:
KZE100VB471M18X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
875 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.75 A @ 100 kHz
Impedance:
36 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)