United Chemi-Con KZE100VB68RM10X16LL
KZE100VB68RM10X16LL
Part No.:
KZE100VB68RM10X16LL
Datasheet:
KZE100VB68RM10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
600 mA @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)