United Chemi-Con KZE100VB821M18X40LL
KZE100VB821M18X40LL
Part No.:
KZE100VB821M18X40LL
Datasheet:
KZE100VB821M18X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.62 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7 A @ 100 kHz
Impedance:
26 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)