United Chemi-Con KZE10VB392M16X20LL
KZE10VB392M16X20LL
Part No.:
KZE10VB392M16X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KZE10VB392M16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.355 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.14 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)