United Chemi-Con KZE10VB472M12X35LL
KZE10VB472M12X35LL
Part No.:
KZE10VB472M12X35LL
Datasheet:
KZE10VB472M12X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.89 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.4 A @ 100 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)