United Chemi-Con KZE16VB121M6X11LL
KZE16VB121M6X11LL
Part No.:
KZE16VB121M6X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KZE16VB121M6X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
162 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
405 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)