United Chemi-Con KZE16VB122M10X25LL
KZE16VB122M10X25LL
Part No.:
KZE16VB122M10X25LL
Datasheet:
KZE16VB122M10X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.29 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.15 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)