United Chemi-Con KZE16VB152M12X20LL
KZE16VB152M12X20LL
Part No.:
KZE16VB152M12X20LL
Datasheet:
KZE16VB152M12X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.416 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.36 A @ 100 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)