United Chemi-Con KZE16VB222M12X25LL
KZE16VB222M12X25LL
Part No.:
KZE16VB222M12X25LL
Datasheet:
KZE16VB222M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.0775 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.77 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)