United Chemi-Con KZE16VB331M8X11LL
KZE16VB331M8X11LL
Part No.:
KZE16VB331M8X11LL
Datasheet:
KZE16VB331M8X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
760 mA @ 100 kHz
Impedance:
72 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)