United Chemi-Con KZE16VB392M16X25LL
KZE16VB392M16X25LL
Part No.:
KZE16VB392M16X25LL
Datasheet:
KZE16VB392M16X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.595 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.46 A @ 100 kHz
Impedance:
16 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)