United Chemi-Con KZE16VB68RM6X7LL
KZE16VB68RM6X7LL
Part No.:
KZE16VB68RM6X7LL
Datasheet:
KZE16VB68RM6X7LL.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
250 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
300 mA @ 100 kHz
Impedance:
240 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)