United Chemi-Con KZE35VB122M16X20LL
KZE35VB122M16X20LL
Part No.:
KZE35VB122M16X20LL
Datasheet:
KZE35VB122M16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.884 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.14 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)