United Chemi-Con KZE35VB271M8X20LL
KZE35VB271M8X20LL
Part No.:
KZE35VB271M8X20LL
Datasheet:
KZE35VB271M8X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
625 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.25 A @ 100 kHz
Impedance:
41 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)