United Chemi-Con KZE50VB181M8X20LL
KZE50VB181M8X20LL
Part No.:
KZE50VB181M8X20LL
Datasheet:
KZE50VB181M8X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
476 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.19 A @ 100 kHz
Impedance:
46 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)