United Chemi-Con KZE50VB56RM6X11LL
KZE50VB56RM6X11LL
Part No.:
KZE50VB56RM6X11LL
Datasheet:
KZE50VB56RM6X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
154 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
385 mA @ 100 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)