United Chemi-Con KZE50VB821M16X20LL
KZE50VB821M16X20LL
Part No.:
KZE50VB821M16X20LL
Datasheet:
KZE50VB821M16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.638 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.73 A @ 100 kHz
Impedance:
23 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)