United Chemi-Con KZE63VB181M12X16LL
KZE63VB181M12X16LL
Part No.:
KZE63VB181M12X16LL
Datasheet:
KZE63VB181M12X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
460 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.15 A @ 100 kHz
Impedance:
72 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)