United Chemi-Con KZE63VB182M18X40LL
KZE63VB182M18X40LL
Part No.:
KZE63VB182M18X40LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KZE63VB182M18X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KZE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.5 A @ 100 kHz
Impedance:
17 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)