United Chemi-Con KZE63VB391M12X25LL
KZE63VB391M12X25LL
Part No.:
KZE63VB391M12X25LL
Datasheet:
KZE63VB391M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
950 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.9 A @ 100 kHz
Impedance:
31 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)