Carling Technologies L24B1AP01-3AZRA-300
L24B1AP01-3AZRA-300
Part No.:
L24B1AP01-3AZRA-300
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
L24B1AP01-3AZRA-300.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
L
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
15A (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Concave (Curved) - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
ActuatorMarking:
Low Beam, Vertical
IlluminationTypeColor:
LED, Amber
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm