Carling Technologies L63D1GNHE-00000-000
L63D1GNHE-00000-000
Part No.:
L63D1GNHE-00000-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
L63D1GNHE-00000-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
L
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DP3T
SwitchFunction:
Mom-On-On
CurrentRating(Amps):
20A (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
12 V
ActuatorType:
Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Color-Actuator/Cap:
ActuatorMarking:
No Marking
IlluminationTypeColor:
LED, Amber/Green
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm