Carling Technologies LA2E12C01-7AZ68-100
LA2E12C01-7AZ68-100
Part No.:
LA2E12C01-7AZ68-100
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
LA2E12C01-7AZ68-100.pdf
Description:
SWITCH ROCKER
Packaging:
Bulk
Series:
L
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST + SPDT
SwitchFunction:
On-Off, On-On
CurrentRating(Amps):
15A (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
12 V
ActuatorType:
Color-Actuator/Cap:
ActuatorMarking:
Low Beam, Vertical
IlluminationTypeColor:
LED, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm