Nichicon LAQ2G221MELC30
LAQ2G221MELC30
Part No.:
LAQ2G221MELC30
Datasheet:
ShinYuaLAQ2G221MELC30.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.24 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.426 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)