Nichicon LAQ2G820MELZ30
LAQ2G820MELZ30
Part No.:
LAQ2G820MELZ30
Datasheet:
ShinYuaLAQ2G820MELZ30.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
580 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
667 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)