Nichicon LAQ2P102MELC45
LAQ2P102MELC45
Part No.:
LAQ2P102MELC45
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLAQ2P102MELC45.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LAQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.88 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)