Nichicon LAQ2P821MELC40
LAQ2P821MELC40
Part No.:
LAQ2P821MELC40
Datasheet:
ShinYuaLAQ2P821MELC40.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.532 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)