Essentra Components LCBS-7-16-01
LCBS-7-16-01
Part No.:
LCBS-7-16-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
ShinYuaLCBS-7-16-01.pdf
Description:
CBS LOCKING NYLON 1
Packaging:
Bulk
Series:
Richco, LCBS-7
ProductStatus:
Active
HoldingType:
Snap Lock
MountingType:
Snap Lock
BetweenBoardHeight:
1.000 (25.40mm) 1
Length-Overall:
SupportHoleDiameter:
0.157 (3.99mm)
SupportPanelThickness:
0.063 (1.60mm)
MountingHoleDiameter:
0.187 (4.75mm) 3/16
MountingPanelThickness:
0.031 ~ 0.078 (0.79mm ~ 1.98mm)