Panduit Corp LCC10-14JAWF-L
LCC10-14JAWF-L
Part No.:
LCC10-14JAWF-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Terminals - Rectangular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLCC10-14JAWF-L.pdf
Description:
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Packaging:
Bulk
Series:
Pan-Lug®
RoHS:
RoHS
Color:
Features:
Insulation:
Non-Insulated
Wire Gauge:
10 AWG
Part Status:
Active
Termination:
Crimp, Barrel
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size:
1/4 Stud
Tab Thickness:
0.050" (1.27mm)
Terminal Type:
Rectangular Tongue
Terminal Style:
Two Stud Holes
Length - Overall:
Width - Outer Edges:
0.420" (10.67mm)