Panduit Corp LCMD10-6CD-Q
LCMD10-6CD-Q
Part No.:
LCMD10-6CD-Q
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Terminals - Rectangular Connectors
Package:
Datasheet:
LCMD10-6CD-Q.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 10MM #M6
Packaging:
Bulk
Series:
Pan-Lug®
RoHS:
RoHS
Color:
Features:
Insulation:
Non-Insulated
Wire Gauge:
10mm²
Part Status:
Obsolete
Termination:
Crimp, Barrel
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size:
M6 Stud
Tab Thickness:
0.047" (1.19mm)
Terminal Type:
Ring, Tubular
Terminal Style:
Two Stud Holes
Length - Overall:
2.197" (55.80mm)
Width - Outer Edges:
0.433" (11.00mm)