MEAN WELL USA Inc. LDD-300HS
LDD-300HS
Part No.:
LDD-300HS
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
ShinYuaLDD-300HS.pdf
Description:
LED DRIVER CC BUCK 2-52V 300MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tube
Series:
LDD-H
ProductStatus:
Not For New Designs
Type:
Constant Current
Topology:
Buck
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
56V
Voltage-Output:
2 ~ 52V
Current-Output(Max):
300mA
Power(Watts):
Dimming:
PWM
Features:
Remote On/Off, OTP, SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
96%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
24-SMD Module, 18 Leads
ApprovalAgency:
1.25 L x 0.80 W x 0.45 H (31.8mm x 20.3mm x 11.4mm)