Nichicon LDM2D331MERYGA
LDM2D331MERYGA
Part No.:
LDM2D331MERYGA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLDM2D331MERYGA.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LDM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.49 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.235 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)