Nichicon LGJ2G470MELZ
LGJ2G470MELZ
Part No.:
LGJ2G470MELZ
Datasheet:
ShinYuaLGJ2G470MELZ.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
370 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
529.1 mA @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)