Nichicon LGJ2Z561MELC
LGJ2Z561MELC
Part No.:
LGJ2Z561MELC
Datasheet:
ShinYuaLGJ2Z561MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
180 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.43 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.145 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)