Nichicon LGR2E181MELA25
LGR2E181MELA25
Part No.:
LGR2E181MELA25
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLGR2E181MELA25.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LGR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)