Nichicon LGR2G151MELZ50
LGR2G151MELZ50
Part No.:
LGR2G151MELZ50
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLGR2G151MELZ50.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LGR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
820 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.1726 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)