Nichicon LGR2G471MELC50
LGR2G471MELC50
Part No.:
LGR2G471MELC50
Datasheet:
ShinYuaLGR2G471MELC50.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.002 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)